Badania tworzą perspektywy: Günther Hasinger (DZA)

Czerwiec 2026

Prof. dr Günther Hasinger jest dyrektorem naukowym Niemieckiego Centrum Astrofizyki (DZA). Pod jego kierownictwem zespół czołowych naukowców z Niemiec wygrał konkurs „Wiedza tworzy perspektywy dla regionu”. Wspólnie z nimi tworzy na Łużycach wielkoskalowe centrum badawcze zajmujące się astrofizyką, rozwojem technologii i nauką o danych.

Kim jesteś i nad czym pracujesz lub co badasz?

Jestem astrofizykiem, pochodzącym z Bawarii, gdzie studiowałem i uzyskałem doktorat na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana. Moim ulubionym tematem są czarne dziury, a w ostatnich latach pracowałem nad pytaniem, czy ciemna materia może składać się z pierwotnych czarnych dziur. W ciągu mojej kariery miałem zaszczyt zajmować szereg różnych stanowisk kierowniczych w instytucjach naukowych. Byłem dyrektorem Instytutu Astrofizycznego w Poczdamie (AIP), a następnie zastąpiłem mojego promotora doktoratu na stanowisku dyrektora Instytutu Maxa Plancka ds. Fizyki Pozaziemskiej w Garching. Później zostałem dyrektorem naukowym Instytutu Maxa Plancka ds. Fizyki Plazmy w Garching i Greifswaldzie, zanim zostałem dyrektorem Instytutu Astronomii na Uniwersytecie Hawajskim. Następnie zostałem mianowany dyrektorem naukowym w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Madrycie. To właśnie tam nadarzyła się wyjątkowa okazja do utworzenia DZA (Centrum Ciemnej Materii).

Dlaczego przyjechał Pan do tego regionu i co przekonało Pana do pracy tutaj?

Możliwość stworzenia unikalnego, dużego ośrodka badawczego fizyki fundamentalnej, mającego znaczący wpływ na region, praktycznie od podstaw, zdarza się tylko raz w życiu i nie zdarza się wielu naukowcom. Kiedy stało się jasne, że DZA wygrało konkurs, wraz z żoną przeprowadziliśmy się do Görlitz w komplecie. Wiedzieliśmy, że ośrodek ma szansę na ugruntowanie swojej pozycji tylko przy odpowiedniej masie personelu na miejscu, więc daliśmy dobry przykład.

Jak wspominasz swój przyjazd na Łużyce i co podoba Ci się w życiu w miastach takich jak Görlitz?

Görlitz to piękne miasto i czujemy się tu jak w domu. Oczywiście, przyjazd z Hawajów przez Madryt był prawdziwym szokiem kulturowym. Na przykład, pochodząc z Hiszpanii, zawsze byliśmy przyzwyczajeni do tłumów na ulicach, a w Görlitz rzadko je spotykamy, zwłaszcza latem. W chłodniejsze miesiące mamy wrażenie, że chodniki są zwinięte. To, co naprawdę lubimy, to możliwość spacerowania po rynku lub starówce i ciągłego spotykania znajomych na przyjacielską pogawędkę. Jestem szczególnie zadowolony z moich dobrych relacji z burmistrzem Octavianem Ursu. Spotkałem go zupełnie przypadkiem i zupełnie niespodziewanie na letnim koncercie szkoły muzycznej na Dolnym Rynku, w trakcie przygotowań do naszego projektu, a on od razu zaprosił mnie na piwo.

Co, Pana zdaniem, wyróżnia region naukowy Łużyc?

Panuje prawdziwy optymizm i nowe początki. Dzięki uniwersytetowi, Instytutowi Badawczemu Senckenberga, CASUS i innym instytucjom, od jakiegoś czasu mamy już silną społeczność naukową. Teraz dołącza do nas Niemieckie Centrum Astrofizyki. Co więcej, nasze powiązania w regionie są doskonałe: z Dreznem, Cottbus, Wrocławiem, Warszawą, Libercem i Pragą. Badamy również możliwości na Ukrainie. Ten region trójgraniczny daje nam doskonałą szansę na stworzenie prawdziwie prężnie rozwijającego się środowiska naukowego. Mieliśmy okazję przekonać się o tym na trzecim Görlitz Science Slam, który odbył się w centrum kultury Rabryka na początku kwietnia 2026 roku. Szeroki zakres i doskonałość prezentowanych tam prezentacji były po prostu oszałamiające.

Czy masz jakąś osobistą wskazówkę dla kogoś, kto jest tu nowy?

Przyjedźcie bez uprzedzeń, dajcie się porwać różnorodnej ofercie kulturalnej i pięknu krajobrazu, i zorganizujcie łańcuch dostaw rzeczy, które są dla Was ważne, ale trudno dostępne w Görlitz. Przygotujcie się na cierpliwość w korzystaniu z transportu publicznego, zarówno lokalnego, jak i dalekobieżnego.

 

Tekst: Niemieckie Centrum Astrofizyki

Portret powstał we współpracy z Hi!Lusatia eV w ramach wystawy „Hi!Lusatia – Badania tworzą perspektywy” w Galerii Brüderstraße w Görlitz.

Środek ten jest współfinansowany z wpływów podatkowych w oparciu o budżet zatwierdzony przez członków Saksońskiego Parlamentu.

Loga sponsorów i partnerów